Göz Bozuklukları  
  Supracor (yakın görme tedavisi)  
  Lasik Tekniği  
  Femto Second Lazer (bıçaksız lazer)  
  Excimer Lazer Tekniği  
  Wave Front Tekniği  
  Diğer Lazer Yöntemleri  
  Keratokonus Tedavileri  
  Tedavi Nasıl Yapılır?  
  Diğer Göz Rahatsızlıkları  
       
 

Keratokonus Tedavileri

Korneal Crosslinking
INTACS veya KeraRing
Kornea Nakli ( Keratoplasti )

Korneal Crosslinking

Daha yeni bir tedavi yöntemi olan Korneal Crosslinking (C3-R®) (Çapraz bağlama), ile keratokonusun ilerlemesinin durdurulmasi amaçlanılmaktadir. Kontakt Lensler keratokonuslarda görmeyi artırsada keratokonusun ilerlemesini durduramamaktadir. Hatta bazen kontakt lensler mikrotravmalara neden olmakta ve keratokonusun ilerlemesine bilavasite yardimçi olmaktadir. Cerrahi olmayan bu yontemde Ultraviyole A (UVA, 365nm) ışını ve ribovlavin (Vitamin B2) kullanilmaktadir. Bu yöntem korneanın doğal bağlarını oluşturan kollajen çapraz bağları artırmaktadır. UV ışına bağlı olarak apoptozis (hücre ölümü) gelişmekte ve ölü hücreler yerini daha sağlıklı hücrelere burakmaktadır. Kabaca anlatmak gerekirse hastalıklı hücreler ortadan kaldırılarak yeni ve daha sağlıklı hücrelerin oluşumuna olanak sağlanılmaktadır.


Tedaviden sonra kollajenler arasındaki çapraz bağların arttığı görülüyor

Bağlar sıkılaştıkca korneanın  deformasyon riskide azalmaktadır. Aktive Ribovlavinin çapraz bağı artırarak korneayı güclendirici etkisi deneysel olarak kanıtlanmış ve klinik sonuçlar önemli dergilerde basılmıştır. Bu yöntemle önce ribovlavinin geçişi hızlandırmak ve kornea içindeki etkisini artırmak için kornea epiteli kısmi olarak kazınılır. Daha sonra riboflavin damla her 3 dakikada bir 20-30 dakika süresince kornea üzerine damlatılır. Riboflavinin korneaya geçişi görüldükten sonra 30 dakika süresince kornea UV A ışınına tabii tutulur. İşlem göze yumşak lens takılarak sonlandırılır. Epitel kapanmasını takiben tedaviden yaklaşık 2-3 gün sonra yumşak lens gözden çıkartılır.

Çapraz bağlama tedavisinden sonra hastalar sert lenslerini kullanmaya devam edebilir veya sert lens kullanımına başlaya bilir. Çapraz bağlama tedavisini INTACS gibi kornea içi halka implantasyonundan önce , sonra veya kombine olarak uygulamak mumkundur. Kontakt lens veya INTACS çapraz bağlama için bir alternatif deyildir. Her iki tedavi görmeyi artıra bilsede keratokonusun ilerlemesini durduramamaktadır.  Keratokonusun ilerlemesini durdurmaya yönelik tek tedavi şekli crosslinkingdir (çapraz bağlama). Çok ileri keratokonus ( K max > 64 D, kornea kalınlığı < 390µ) vakalarında pek faydası olmasada ( zaten çok ilerlemiş), hafif ve orta keratokonusu olan genç yaşlardakı hastalarda kullanımı önemlidir.

Ofis şeraitinde yapılan çapraz bağlama tedavisine bağlı komplikasyon enderdir. Çapraz bağlama tedavisinde kullanılan UV A ışınına bağlı her hangı lens veya retina tahribatı bildirilmemiştir.

Çapraz baglama tedavisi kornea içi halkalarla birlikte de uygulanabilir. Aynı seansta  INTACS implante edilir ve aynı zamanda Crosslinking tedavisine başlanılır.

     
   
  Bize Ulaşın
   
 
   
Ad Soyad
E Mail
Telefon
Mesajınız
Güvenlik Kodu
 
   
 
 
İletişim
 

Call Center : 444 31 99

Adres : Hakkı Yeten Cad. Unimed Center
No:19 Kat:5 34365 Fulya Şişli / İstanbul

Tel : 0212 225 25 49 (PBX)

Faks : 0212 261 24 01