Göz Bozuklukları  
  Supracor (yakın görme tedavisi)  
  Lasik Tekniği  
  Femto Second Lazer (bıçaksız lazer)  
  Excimer Lazer Tekniği  
  Wave Front Tekniği  
  Diğer Lazer Yöntemleri  
  Keratokonus Tedavileri  
  Tedavi Nasıl Yapılır?  
  Diğer Göz Rahatsızlıkları  
       
 

Lasik Tekniği

LASIK kelimesi, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harfleriyle elde edilmiş bir kısaltmadır. LASIK metodu aslında 1949'larda başlayan ve lameller refraktif cerrahi denen tekniklerin lazer teknolojsi kullanılarak mükemmelleştirilmiş son şeklidir. Bu teknikte, kornea dokusunun en önünde yer alan epitel tabakası ve Bowman tabakasının (kendini yenileme özelliği olmayan bir tabaka) mikrokeratom denen bir cihazla veya femtosecond laserle  katman halinde (flap) kaldırılması esastır. Daha sonra, Excimer Laser, şekillendirme işlemini orta katmanlarda gerçekleştirir ve bu bittikten sonra kaldırılan flap yerine yapıştırılır. Bu flap, korneadaki sıvı pompası sayesinde yerine güzelce yapışır.


Lasik yöntemi flap oluşturma ve excimer laserle korneaya yeni şekil vermekten oluşan 2 aşamalı bir işlemdir. Flap oluşturmak için özel bir bıçak olan motorlu  mikrokeratom veya femtosecond laser kullanılır. Bu küçük değişimlere göre de değişik isimler kullanılmakta ve bunlar kavram karmaşasına yol açmaktadır. iLasik, sLasik, zlasik, FemtoLasik gibi... Sonuçta yapılan işlemin temel prensibi hepsinde aynıdır. Piyasada ayrıca değişik markalarda  Excimer laserler bulunur.

LASIK, ileride gözüme yapılabilecek herhangi başka bir tedaviyi ya da ameliyatı engeller mi?
Hayır. Lasik olan bir kişide daha sonra katarakt, Glokom veya retina cerrahisi gerekirse önceden lasik tedavisi görmüş  olmak bunların tedavisine engel değildir.

LASIK için uygun olup olmadığım nasıl anlaşılır?
Bunun için öncelikle çok detaylı bir göz muayenesinden geçmeniz gerekir. Muayeneye gelmeden önce eğer lens kullanıyorsanız, yumuşak lensi 1 hafta,sert ve yarısert lensi 3 hafta önceden bırakmanız gerekir. Numaralar damlasız ve damlalı muayenelerle hassas olarak ölçülmelidir. Daha sonra korneal topografi (bkz.) ve pakimetri ile kornea kalınlığı, (bkz.), aberometre ile wavefront ölçümü, pupillometre ile pupilla(gözbebeği) büyüklüğü tesbit edilir ve  göz yapısı  detaylı incelenir. Bu muayene ve tetkiklerin sonucunda lasere uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar verir.


     
   
  Bize Ulaşın
   
 
   
Ad Soyad
E Mail
Telefon
Mesajınız
Güvenlik Kodu
 
   
 
 
İletişim
 

Call Center : 444 31 99

Adres : Hakkı Yeten Cad. Unimed Center
No:19 Kat:5 34365 Fulya Şişli / İstanbul

Tel : 0212 225 25 49 (PBX)

Faks : 0212 261 24 01